Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

CALL CENTRUM

053 333 23 32

RECEPCIA

+421 53 3332 111 - Spojovateľ
+421 53 3332 211 - CallCentrum RDG
+421 53 3332 444 - CallCentrum MRI

O nemocnici

Deti na palube: Ako bezpečne a zdravo cestovať lietadlom s najmenšími

17.7.2025

Letná dovolenková sezóna je v plnom prúde a mnohí rodičia sa chystajú s deťmi využiť lietadlo ako rýchly a pohodlný spôsob dopravy. Cestovanie s deťmi však prináša svoje špecifiká. Pediatrička MUDr. Anna Čubanová z Nemocnice AGEL Levoča upozorňuje na zdravotné riziká, ktoré môžu vzniknúť počas letu, a prináša praktické rady, ako ich minimalizovať.

Malí cestujúci môžu byť totiž počas letu citlivejší na rôzne vonkajšie vplyvy, ktoré by sme pri dospelých ani nevnímali.  „Deti najčastejšie trápia nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a uší – najmä v dôsledku zmien tlaku,“ vysvetľuje MUDr. Čubanová. Dôležité je tiež dbať na dostatočný príjem tekutín, aby sa predišlo dehydratácii. Malé deti sú citlivejšie na klimatizáciu, rýchle teplotné zmeny či zvýšené riziko infekcií na letiskách a palubách lietadiel.

Let lietadlom sa neodporúča deťom do 3 mesiacov veku. Ideálne je cestovať až po absolvovaní základného očkovania, teda okolo 18. mesiaca. Medzi diagnózy, pri ktorých by sa cestovať nemalo, patrí napríklad zápal stredného ucha, prínosových dutín, infekčné ochorenia (napr. ovčie kiahne, vírusové hnačky), zápal pľúc, ale aj stav po operáciách či úrazoch. Zvýšenú opatrnosť treba uplatniť aj pri chronických ochoreniach srdca a pľúc.

Zmeny tlaku pri štarte a pristávaní spôsobujú nepríjemné pocity najmä v ušiach. U detí je tento problém častejší, pretože ich Eustachova trubica je kratšia a menej sklonená. „Práve preto často plačú – majú bolesti v ušiach,“ hovorí lekárka. Pomôže dojčenie, pitie z fľaše alebo žuvanie u starších detí. Rodičia by tiež nemali zabudnúť pribaliť teplé oblečenie do lietadla (sveter, prikrývku, čiapku), základné lieky (napr. kvapky do nosa, antihistaminiká, probiotiká), a vopred zvážiť zdravotný stav dieťaťa. Let trvajúci viac ako 4–5 hodín môže byť náročný, no s vhodnou prípravou ho zvládnu aj menšie deti. „Z mojej skúsenosti deti od 3 rokov už vedia lepšie spolupracovať a zabaviť sa počas cesty,“ dodáva MUDr. Čubanová.

Pri cestách do krajín s odlišným podnebím či hygienickými štandardmi je potrebné vopred konzultovať očkovania – napríklad proti žltej zimnici, hepatitíde A, meningokokom či brušnému týfusu. Podpora imunity pomocou probiotík či vitamínov je veľmi vhodná.

Rodičia by mali mať so sebou dezinfekčné gély a vlhčené obrúsky. Pri príznakoch infekcie odporúča lekárka použiť rúško. Dôležitý je aj pitný režim – deťom treba zabezpečiť dostatok vody, čaju či mlieka. Objem tekutín pre deti nie je na palube obmedzený.

„Spánok v náručí alebo v nosiči je počas letu bezpečný, no pri vzlete a pristátí musí byť dieťa pripútané,“ upozorňuje MUDr. Čubanová. Pri dlhších letoch je vhodné umožniť deťom občas sa prejsť – napríklad k toaletám, aby si rozhýbalo telo. Rodičia by tiež nemali zabudnúť na základnú cestovnú lekárničku, ktorá by mala obsahovať antipyretiká, nosové kvapky, očné a ušné kvapky, antihistaminiká a probiotiká. V prípade zvýšenej teploty je dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín, neprehrievať dieťa zbytočnými vrstvami oblečenia a včas podať liek na zníženie teploty.

Po prílete je vhodné dopriať deťom čas na odpočinok a postupnú aklimatizáciu. Ak by sa však objavili príznaky ako dlhotrvajúca horúčka, silná bolesť hlavy či iné vážne zdravotné ťažkosti, netreba váhať a treba vyhľadať lekársku pomoc.

Späť