Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

+421 53 3332 111 - Spojovateľ
+421 53 3332 211 - Callcentrum RDG

Pacienti a návštevy

Darovanie krvnej plazmy

Nemocnica AGEL Levoča začala 14. 2. 2024 odoberať krvnú plazmu. 

Krvná plazma sa používa na priemyselné spracovanie liekov a liečiv, ktoré sú nevyhnutné pri liečbe ochorení. Proces darovania sa pohybuje v rozmedzí 45 – 60 minút. Záujemcovia by mali mať viac ako 60 kilogramov a prechádzajúce skúsenosti s darovaním krvi. Frekvencia darovania krvnej plazmy je pre darcu vyhradená na minimálne každé dva týždne.

Darovanie krvnej plazmy je proces, pri ktorom dobrovoľník daruje časť svojej plazmy pre potreby lekárskeho využitia. Plazma je žltkastá tekutá časť krvi, ktorá tvorí približne 55 % objemu krvi a obsahuje živiny, proteíny, hormóny a ďalšie látky nevyhnutné pre fungovanie organizmu. Krvná plazma sa používa na priemyselné spracovanie liekov a liečiv, ktoré sú nevyhnutné pri liečbe mnohých ochorení a stavov, vrátane imunodeficiencií, popálenín, hemofílie, autoimunitných ochorení a ďalších. Túto životne dôležitú tekutinu nemožno získať inak ako od darcov.

Proces darovania plazmy je podobný procesu darovania krvi. Výraznejším rozdielom oproti darovaní krvi je pri darovaní krvnej plazmy dlhšie trvanie, ktoré sa spravidla pohybuje v rozmedzí 45 – 60 minút. Darca krvnej plazmy by mal mať viac ako 60 kilogramov a mal by mať skúsenosti s darovaním krvi. Vhodnosť darcu krvnej plazmy sa určuje po vyšetrení počas darovania krvi. 

Na transfúziologickom oddelení bude možnosť darovania krvnej plazmy každú stredu. Termíny budú vyhradené pre dvoch darcov, ktorí budú vopred nahlásení. Veľmi radi privítame všetkých záujemcov z radu našich darcov, ktorí sa môžu informovať na telefónnom čísle +421 53 3332 370.