Levočská nemocnica eviduje rekordný mesiac v počte darcov krvi

7.3.2023

Nemocnica AGEL Levoča vo februári 2023 privítala najvyšší počet darcov krvi za posledné roky. Za druhý mesiac eviduje takmer 269 darcov krvi, z toho 164 mužov a 105 žien, ktorí darovali celkovo 121 050 ml najvzácnejšej tekutiny. Darcovstvo krvi je ušľachtilá činnosť, ktorá spája všetkých tých, ktorí sú ochotní a môžu pomôcť.

Krv je nenahraditeľná. Darovanie krvi je dôležitou súčasťou zdravotnej starostlivosti a môže pomôcť zachrániť životy tých, ktorí potrebujú transfúziu krvi. Krvné transfúzie sa často vykonávajú počas chirurgických zákrokov, pri liečbe rakoviny alebo pri liečbe pacientov s krvnými poruchami. „Pre pacientov a pre všetky zdravotnícke zariadenia je krv veľmi dôležitá. Vo februári sme zaevidovali rekordný počet darcov krvi za niekoľko uplynulých rokov, čo nás nesmierne teší.  Veľká vďaka patrí za pomoc a odvahu aj všetkým prvodarcom, ktorých bolo vo až februári 59,“ približuje primár transfúzneho oddelenia, krvnej banky a hematologickej ambulancie, MUDr. Rastislav Osif.

Darovanie krvi je umožnené všetkým zdravým jedincom s hmotnosťou nad 50 kg, starších ako 18 rokov, ktorých nikdy nie je dosť. „Veľmi radi privítame každého darcu. Odbery krvi sa realizujú na transfúziologickom oddelení levočskej nemocnice každý utorok a štvrtok od 7.00 hod. Záujemcovia sa môžu vopred objednať na telefonickom čísle +421 53 3332 370. Prvodarcovia, študenti, príďte na naše oddelenie a buďte súčasťou šľachetnej záchrany životov,“ dodáva MUDr. Rastislav Osif.