Tím z levočskej nemocnice očkoval počas víkendu v okolitých obciach Najstarším očkovaným bol 98-ročný senior

7.6.2021

Tím zdravotníkov mobilnej očkovacej jednotky z Nemocnice AGEL Levoča vyrazil počas víkendu očkovať obyvateľov okolitých obcí. Hneď prvý víkend sa im podarilo zaočkovať až 525 ľudí. Vďaka spolupráci so starostami obcí sa podarilo zaočkovať aj imobilných občanov, onkologických pacientov, či ľudí s inými ochoreniami, pre ktorých by bola cesta do vakcinačného centra náročná. Vakcinácia je jediným spôsobom v boji proti koronavírusu a tiež najspoľahlivejšou metódou, ako sa vyvarovať tretej vlny pandémie.

Doľany (Roškovce), Nižné Repaše, Vyšné Repaše, Pavľany, Studenec, Granč-Petrovce, Dúbrava, Dravce, Spišský Štvrtok, Bijacovce, Bugľovce, Domaňovce, Klčov, Nemešany. Tieto obce navštívil počas piatkového popoludnia a uplynulého víkendu tím zdravotníkov z levočskej nemocnice, ktorí boli zaočkovať záujemcov levočského okresu.

„Chceli by sme sa poďakovať najmä starostom jednotlivých obcí, ktorí boli veľmi ústretoví a bola s nimi úžasná spolupráca. Začali sme očkovať už v piatok popoludní a pokračovali sme až do nedele. Tento víkend bol pre našu mobilnú očkovaciu jednotku pilotný, no my sa už tešíme na ďalší víkend, počas ktorého budeme pokračovať v ďalších obciach nášho okresu,“ vraví MUDr. Ingrid Dzurňáková, lekárka z tímu mobilnej očkovacej jednotky.

„Skúsenosti z uplynulého víkendu sú veľmi príjemné. Podarilo sa nám zaočkovať 525 ľudí, z ktorých by väčšina za iných okolností nemala príležitosť zaočkovania priamo v našom vakcinačnom centre. Všetky dostupné vakcíny sme minuli aj vďaka starostom v obciach, ktorí cez obecné rozhlasy hlásili počet voľných vakcín. V našom záujme je zaočkovať čo najväčšie množstvo ľudí. V prvom rade, aby sme čo najlepšie ochránili našich pacientov a aby sme ochránili aj našich zdravotníkov a predišli podobnej situácii v nemocniciach, ktorú sme zažili počas druhej vlny,“ vraví o svojich skúsenostiach z očkovania námestníčka pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Renáta Bičanovská.

Očkovanie v obciach bolo veľmi úspešné. Tímu levočskej nemocnice sa podarilo zaočkovať imobilných pacientov, onkologických pacientov, pacientov so psychiatrickými diagnózami a ďalších záujemcov, ktorí nemali príležitosť dať sa očkovať vo vakcinačnom centre. K niektorým ľuďom neváhali prísť domov. Najstarším zaočkovaným bol počas víkendu  98-ročný záujemca, ktorý by sa do vakcinačného centra v nemocnici sám nemal možnosť dostaviť. Všetci zaočkovaní neskrývali spokojnosť s ústretovosťou, milým a ohľaduplným prístupom a pochopením.

„Na niektorých miestach sme nemali dostatočne vhodné technické podmienky a mali sme problém s wi-fi pripojením. Našťastie sme mali v tíme aj našich IT technikov, vďaka ktorým sa všetko podarilo zvládnuť bez komplikácií,“ dodáva MUDr. Renáta Bičanovská, ako si poradili aj s technickými nástrahami výjazdového očkovania.