Svetový deň hygieny rúk: „Umývaj si ruky – zachrániš život“
5.5.2021
Piaty máj patrí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) rukám a ich hygiene. Niet pochýb, že umývanie rúk a dodržiavanie základných princípov je dôležité. Presvedčili sme sa o tom najmä v období posledných mesiacov. Dodržiavanie hygieny a dezinfekcie je veľmi dôležité najmä v zdravotníckom prostredí. Prečo a kedy je hygiena rúk dôležitá?
„Hygiena rúk je dôležitá predovšetkým pre to, aby sme sa zbavili viditeľného znečistenia rúk, anorganických a organických nečistôt, a taktiež slúži ako prevencia voči prenosom mikroorganizmov, ktoré môžu zapríčiniť rôznorodé ochorenia,“ hovorí PhDr. Beáta Ružbacká, MPH, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť.
Pracovníci zdravotníckeho zariadenia odjakživa prichádzajú do styku s množstvom pacientov a ochorení. Je samozrejmé, že si hygiena ich rúk na pracovisku vyžaduje prísnejšie dodržiavanie. V súvislosti s tým sa v nemocniciach ešte pred vznikom pandemickej situácie dezinfekcia na báze alkoholu bežne používala. Počas tohto obdobia je samozrejme opatrnosť a hygiena ešte zvýšená. Postup správneho umývania rúk nie je náročný a každý by ho mal dôverne poznať. Jeho základné princípy sú nám bežne vštepované od útleho detstva a stávajú sa pre nás úplne prirodzenou súčasťou existencie.
- V prvom rade je potrebné si ruky navlhčiť. Do dlane aplikujeme menšie množstvo čistiacej emulzie (mydlo, tekuté mydlo, rôzne čistiace peny).
- Čistiacu emulziu rozotrieme na celé ruky a napeníme.
- Pod tečúcou vodou si penu dôkladne opláchneme, aby nám na rukách neostali jej zvyšky.
- Ruky nie je vhodné umývať viac ako minútu.
- Ruky si po umytí dôkladne osušíme.
Správny postup dodržiavania hygieny rúk je nevyhnutné dodržiavať najmä pred jedlom, po toalete, po kontakte so zvieratami, počas choroby, pred kontaktom s bábätkom, po navštívení verejných priestranstiev (MHD, obchody...), po príchode z vonkajšieho prostredia a zdravotníckych zariadení, a taktiež po manipulácii s odpadom.
Všetky podmienky správnych hygienických postupov pre zdravotnícke zariadenia sú uvedené vo vyhláške MZSR. Je niekoľko zásad, ktoré sú dôležité pri zaobchádzaní so zdravotníckymi pomôckami, biologickým materiálom, bielizňou a samozrejme, pri starostlivosti o pacienta. „Pokožka rúk zamestnanca zariadenia musí byť bez poranení a infekcií, nechty musia byť krátke, upravené, čisté, nenalakované, nesmú byť gélové alebo umelé; na rukách nesmú byť prstene a náramky,“ uvádza vyhláška 192/2015 Z.z.
Späť
Kontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL