Malých pacientov v levočskej nemocnici najčastejšie hospitalizujú s akútnymi ochoreniami zažívacieho traktu

24.8.2017

Vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Levoča, člen skupiny AGEL, ošetria na pediatrickom oddelení počas letného obdobia desiatky malých pacientov. Najčastejšími ochoreniami, s ktorými sa lekári stretávajú sú choroby dýchacích orgánov, predovšetkým horných dýchacích ciest. V lete deti veľmi často trápia i akútne choroby zažívacieho ústrojenstva.

Leto je obdobím prázdnin, dovoleniek, oddychu, relaxácie a zábavy, ale aj mnohých nástrah spojených s možnosťou vzniku chorôb u dospelých ľudí, ale predovšetkým u detí.

,,Ochorenia horných dýchacích ciest, najmä angíny a zápaly hltana súvisia s letným počasím a konzumáciou mrazených  produktov a perlivých nápojov. Tieto ochorenia  neprebiehajú spravidla so závažným klinickým stavom a sú riešené ambulantne. Niektoré atypické angíny napríklad infekčná mononukleóza so závažnejším priebehom si vyžadujú hospitalizáciu. Zápaly priedušiek a závažnejšie zápaly pľúc sa v letnom období vyskytujú skôr sporadicky“ uviedol MUDr. Martin Tkáč primár pediatrického oddelenia.

Väčšinu hospitalizovaných pacientov tvoria deti s akútnymi chorobami zažívacieho traktu. Tieto ochorenia môžu mať rôzne príčiny, počnúc diétnymi chybami a končiac bakteriálnymi a vírusovými ochoreniami.

,,Klasické črevné infekcie, salmonelózy a šigelózy sa v posledných rokoch vyskytujú zriedkavo, zrejme aj vďaka zlepšenej hygienicko-epidemiologickej situácii pri distribúcii a predaji potravinárskych produktov. Častejšie sa  stretávame s vírusovými črevnými infekciami. Prevažnú časť tvoria rotavírusové  enteritídy, ktoré sú najčastejšími črevnými infekciami v celosvetovom meradle a v priebehu života túto infekciu prekoná prevažná väčšina ľudí. U dospelých pacientov je jej priebeh spravidla nezávažný, u detských pacientov prebieha choroba so závažnejšími klinickými prejavmi, v najzávažnejších prípadoch aj s ohrozením života, najmä u najmenších pacientov. Choroba sa prejavuje horúčkou, vracaním, hnačkami, nechutenstvom, zvýšenou črevnou  plynatosťou a známkami dehydratácie,“ vysvetlil  MUDr. Martin Tkáč.

,,Špecifickú liečbu nemáme, najdôležitejšia je rehydratácia, často podávaním infúzií, diéta s obmedzením mliečnych produktov a podpora normalizácie črevnej mikroflóry  podávaním probiotík. Prevencia  spočíva v dodržiavaní hygienických zásad a účinná je i vakcinácia. Tá je efektívna do šiesteho mesiaca života dieťaťa,“  dodal  na záver primár pediatrického oddelenia.

Letné obdobie je  spojené aj s častejšími detskými úrazmi, komplikáciami spôsobenými intenzívnym slnečným žiarením, intoxikáciami, prípadne väčšími možnosťami užívania drog. Aj týmto problémom je treba  venovať náležitú pozornosť, aby závažných komplikácií alebo tragických udalostí bolo čo najmenej a po skončení prázdnin sa deti mohli v plnom zdraví venovať školským povinnostiam.